Fotograficzne Abecadło – A jak Aparat

oldcameras-57

parat fotograficzny na przełomie ostatniej dekady stał się niemal przedmiotem codziennego użytku, tak jak szalik czy buty. Taki obrót sprawy ma swoje pozytywne i negatywne strony, ale nie o tym będę dzisiaj dywagować. Podstawowym problemem, z jakim musimy się zmierzyć, chcąc kupić aparat fotograficzny, jest różnorodność sprzętu dostępnego na rynku.

 

Jaki aparat będzie dla mnie odpowiedni?

Aparat fotograficzny ma być dopełnieniem Twego oka i świadomości – kanałem, którym będziesz uzewnętrzniać to, co dostrzeżesz we pięknie wschodu słońca, kłosów zboża na wietrze a może drugiej osoby. Może być również narzędziem, którym zechcesz uwiecznić przyrządzoną przez siebie potrawę czy kolejny udany wypiek. Stać się może nawet towarzyszem dalekiej podróży, który pomoże Ci pokazać to, czego nie będziesz  w stanie opowiedzieć najbliższym.

W każdym z tych przypadków niezbędnym jest, by dopasować sprzęt pod Twoje oczekiwania. W oceanie możliwości, postanowiłem wydzielić dostępne obecnie na rynku aparaty fotograficzne na trzy główne kategorie, ze względu na ich rozmiar, elementy składowe i prostotę użytkowania.

Aparat kompaktowy

Aparat kompaktowy

Największym atutem popularnych “kompaktów” jest ich niewielki rozmiar.

Popularny “kompakt” bywa najlepszym towarzyszem podróży, szczególnie w miejsca, w których (m.in. w trosce o bezpieczeństwo) nie chcemy wyróżniać się z tłumu. Jednak czy kompakt zapewni nam jakość zdjęć na wysokim poziomie? Jak najbardziej, oczywiście jeśli weźmiemy pod uwagę kilka podstawowych zasad podczas rozglądania się za sprzętem.

Logo na aparacie ma znaczenie. Duże liczby – niekoniecznie.

Rynek fotograficzny już dawno zdominowali giganci pokroju Canona, Nikona czy Olympusa. W ostatnich latach prężnie prosperują również korporacje dominujące dotychczas na rynku elektroniki, takie jak Sony czy Samsung. Ma to co najmniej jeden solidny plus – pomimo dużej konkurencji, uczestnikami tego “wyścigu zbrojeń” są potężni gracze, stroniący zazwyczaj od stosowania tanich i kiepskich rozwiązań technologicznych w swych urządzeniach. Podsumowując – logo znanego producenta na aparacie fotograficznym daje nam swoistą gwarancję jakości i “zielone światło”, by zagłębić się w szczegóły techniczne.

Logicznie, drugim krokiem byłoby porównanie megapikseli i zoomu optycznego, prawda? Niekoniecznie.

Zacznijmy od matrycy – rozdzielczość (ilość megapikseli) nie jest tak bardzo istotna jak jej fizyczna wielkość. Ergo – Twój smartfon z rozdzielczością matrycy 8 megapikseli niekoniecznie musi dorównywać aparatowi fotograficznemu z taką rozdzielczością. Mniejsza matryca skutkuje gorszymi zdjęciami przy słabym oświetleniu, jak również zmusza producentów do stosowania pewnych “sztuczek”, mających na celu programowe (czyt. sztuczne) podbijanie rozdzielczości tylko po to, aby móc nadrukować dużą liczbę na korpusie aparatu.

“Ale zoom optyczny musi być zawsze prawdziwy! Optyki nie oszukasz? Prawda? PRAWDA?” – nieprawda. 

Zoom (techniczna zdolność obiektywu do powiększenia obserwowanego kadru) dzielimy na optyczny i cyfrowy. Optyczny oparty jest na współdziałaniu kilku soczewek umieszczonych w obiektywie aparatu, poruszających się w odpowiednich sekwencjach względem siebie. Zoom cyfrowy to zabieg programowy, mający na celu powiększenie kadru bez udziału optyki. Jeśli miałeś/miałaś do czynienia z jakimkolwiek programem do obróbki lub przeglądania zdjęć na komputerze, zauważyłeś(aś), że powiększając zdjęcie, w konsekwencji spada jakość oglądanego kadru. Dzieje się tak, gdy kadr w obszarze matrycy nie może zostać “zbliżony” przez obiektyw – wówczas całość kadru zostaje jedynie powiększona  i “rozciągnięta” do odpowiedniej rozdzielczości. Bywa i tak, że producent informując o 5-krotnym zoomie optycznym, w rzeczywistości oferuje zaledwie 3-krotny, “upychając” zoom cyfrowy pomiędzy niektórymi ruchami soczewek. To oczywiście oszustwo, jednak to w naszym interesie jest się takich zabiegów wystrzegać.

Jak unikać takich “zgniłych okazji”? Starając się kupować sprzęt fotograficzny w stacjonarnym sklepie, gdzie możemy zasięgnąć opinii i porady u sprzedawcy, który w przeciwieństwie do sklepu internetowego, poza suchymi parametrami w tabelce jest skłonny udzielić pełnej informacji o danym aparacie fotograficznym. Jeśli jednak zależy nam na możliwie najniższej cenie, pozostaje przed zakupem bardzo dokładnie przeszukać zasoby internetu na temat danego aparatu.

Aparat kompaktowy:

Zalety

 • Małe gabaryty
 • Niski pobór energii
 • Przystępna cena

Wady

 • Zazwyczaj brak trybu manualnego
 • Przeciętna optyka
 • Niewielka matryca

Hybryda

Kolejną ciekawą propozycją liderów rynku fotograficznego są tzw. aparaty hybrydowe. Celem tych urządzeń jest wypełnienie luki między aparatami kompaktowymi a lustrzankami. W rezultacie tego intrygującego mariażu otrzymujemy aparat, który cechuje imponująca optyka, matryca o dobrych parametrach, a przy tym prostota użytkowania porównywalna z kompaktami.

hybryda

Pomimo niewymiennej optyki, hybrydy oferują parametry zbliżone do lustrzanki, pozostając przy tym proste w obsłudze.

Trzeba w tym momencie wspomnieć o kolejnej dużej zalecie aparatów hybrydowych. Otóż podobnie jak kompakty, posiadają tylko jeden obiektyw, bez możliwości jego zmiany. Jednak z racji swej konstrukcji, oferuje on parametry, które od posiadacza lustrzanki wymagałyby zakupu co najmniej trzech różnych obiektywów. Ponadto, producenci hybryd skupiają się na wykonaniu jak najlepszej automatyki, umożliwiając przy tym użytkowników skłonnych do ręcznej manipulacji kluczowymi parametrami ekspozycji. W skrócie – dla każdego coś miłego. Hybrydy cechuje również bardzo duży zoom optyczny, co może być zdecydowanym atutem dla przyrodników-fotoamatorów.

Jedyną wadą hybryd pozostaje niestety cena. Bywa ona bowiem czasami porównywalna z najtańszymi lustrzankami, co często wodzi klientów na manowce i skłania do kupowania amatorskich lustrzanek z najniższej półki, zamiast świetnych jakościowo hybryd.

Aparat hybrydowy:

Zalety

 • Świetna, wszechstronna optyka
 • Prostota obsługi przy bardzo dobrych parametrach
 • Tryb manualny dla ambitnych

Wady

 • Cena

Lustrzanka

Zakup lustrzanki to zdecydowanie jeden z trudniejszych zakupów w życiu. Bardzo często bowiem kompletnie nieświadomy klient pada ofiarą zabiegów marketingowych i nabywa coś, z czego nie będzie w stanie efektywnie skorzystać. Upragnioną lustrzankę możemy przyrównać do budowy domu. Jeśli stać nas na taki wydatek, musimy zadać sobie pytanie – a czy będę w stanie go wyposażyć tak, aby był mi naprawdę użyteczny?

dslr

Wymienna optyka w lustrzance to atut, z którego trzeba korzystać, chcąc uzyskać oczekiwaną jakość robionych zdjęć. Jest to jednak drogi atut, dlatego zakup lustrzanki powinniśmy bardzo dobrze przemyśleć.

Obecnie najtańsze modele lustrzanek wyposażone są w niewielką lampę błyskową, więc przyjmijmy, że nie będzie ona naszym zmartwieniem. Problem zaczyna się jednak w momencie, gdy zdamy sobie sprawę z faktu, jak niewiele możemy zrobić, gdy do dyspozycji mamy tylko jeden obiektyw, który litościwie dołączył nam producent. Zazwyczaj jest to kiepsko wykonane maleństwo o ogniskowej 18-55, a więc średnio przeliczając, z ok. 3-krotnym zoomem optycznym. Każdy dodatkowy obiektyw to wydatek z przedziału od 400 do kilku tysięcy złotych (oczywiście pomijam obiektywy do profesjonalnych lustrzanek “pełnoklatkowych” – tam liczba zer potrafi gwałtownie wzrosnąć). W rezultacie otrzymujemy urządzenie, któremu bliżej do świnki-skarbonki, aniżeli do przyzwoitego cyfrowego aparatu fotograficznego. Do listy problemów muszę jeszcze dorzucić kłopotliwą automatykę. Otóż jeśli nie będziemy świadomie korzystać z zakupionej lustrzanki, a jedynie w stu procentach polegać na trybie AUTO, może spotkać nas bardzo przykry zawód, jeśli chodzi o jakość pstrykanych przez nas zdjęć.

Mówiąc krótko, warto zaopatrzyć się w lustrzankę, jeśli gotowi jesteśmy na ciągłe, stopniowe rozbudowywanie posiadanego zestawu do fotografii, oraz nie brak nam zapału do rozwoju osobistego w tej pięknej dziedzinie. Jeśli jednak nie chcesz przekraczać budżetu 2000 złotych, naprawdę warto przemyśleć jednak kwestię zakupu bardzo porządnej hybrydy.

 

Lustrzanka cyfrowa:

Zalety

 • Otwarta konstrukcja oferuje możliwość rozbudowy
 • Umożliwia pełną kontrolę nad parametrami ekspozycji
 • Rozsądnie dobrany zestaw potrafi nas oczarować jakością zdjęć

Wady

 • Cena
 • Wymaga od użytkownika dodatkowych inwestycji
 • Jakość zdjęć w trybie AUTO w trudnych warunkach
 • Gabaryty
 • Konieczność noszenia ze sobą co najmniej dwóch obiektywów

I tak oto zamknęliśmy literę A naszego alfabetu. Pamiętajcie, że wszelkie informacje zawarte w naszym cyklu oparte są przede wszystkim na doświadczeniu i osobistych poglądach autora – macie pełne prawo się z nimi nie zgadzać :). Jeśli pierwsza część przypadła Wam do gustu, serdecznie zapraszamy do kolejnych, już niebawem.