—O nas—

1966

1966

10-letni Marek Tymiński przejawia pierwsze zainteresowania fotografią, która wkrótce potem stanie się jego życiową pasją, kiedy to idąc w ślady rodziców, zostanie zawodowym fotografem.

1970

1970

Marian Tymiński senior otwiera zakład fotograficzny “Fotografika” w Skórczu.

1971

1971

Irena Tymińska, żona Mariana seniora, zaczyna swą współpracę przy niełatwych początkach firmy. Na tym zdjęciu nie wie jeszcze, że zostanie najstarszym pracownikiem firmy – minęło 50 lat, a Irena nadal, samodzielnie, prowadzi punkt w Skórczu, założony przez jej męża.

1974

1974

Halina, młoda dziewczyna z okolic Skórcza, zostaje pierwszym pracownikiem Fotografiki. Za moment pozna Marka, któremu wkrótce potem powie sakramentalne “tak” i zostanie współwłaścicielem firmy oraz jej filarem przez kolejnych ponad 40 lat. Niech ktoś powie, że przeznaczenie nie istnieje 😉 .

1976

1976

Marek Tymiński zostaje fotoreporterem Fotografiki, a wkrótce potem, wraz z żoną Haliną, zdobywa dyplom mistrzowski.

 Historia

foto|video|mark to rodzinna firma fotograficzna. Nasze początki sięgają roku 1970, kiedy Marian Tymiński senior przybył z Gdańska do Skórcza i otworzył tam swój zakład fotograficzny. Należał do pionierów fotografii kolorowej na pomorzu, wprowadzając ją pod strzechy lokalnych społeczności. Zanim trafił na Kociewie, pracował jako fotograf-dokumentalista Wyższej Szkoły Marynarki Wojennej. W Skórczu, prowadził swą firmę wraz z żoną Ireną. Po jego przedwczesnej śmierci w roku 1983, za sterem Fotografiki (bo taką nazwę pierwotnie nadał swej pracowni Marian senior) stanął jego syn, Marek Tymiński. Przez lata współpracy z ojcem, opanował do perfekcji zarówno techniki fotografii studyjnej, jak i reportażowej. Jako dyplomowany mistrz fotografii i świetny dydaktyk, wyszkolił wielu fachowców w swej profesji, wśród nich m.in. swoich trzech synów – Mariana juniora, Radosława i Adama. Od roku 1991 do czasów współczesnych, FVM (foto|video|mark) poszerzyła swój zasięg w rejony stolicy Kociewia – Starogardu Gdańskiego. Idąc w ślady ojca, wraz z żoną Haliną, wdrażali kolejne innowacje technologiczne w procesie obróbki i naświetlania zdjęć. Jako jedni z pierwszych wyposażyli firmę w minilab – imponujących rozmiarów maszynę, służącą do wykonywania wysokiej jakości odbitek na masową skalę. Następnym krokiem rozwoju parku maszynowego było wejście w epokę fotografii cyfrowej – tutaj po raz kolejny państwo Tymińscy okazali się pionierami, wprowadzając – bezpośrednio z włoskich targów fotograficznych – pierwszy na pomorzu minilab cyfrowy Lafot Digi2, który pozwalał na cyfrowe naświetlanie odbitek i powiększeń foto z elektronicznych nośników zapisu.

W roku 2018, przeszliśmy gruntowną modernizację procesu technologicznego i zamieniliśmy technologię naświetlania cyfrowego na druk – ówczesny sprzęt zaczął pozwalać na osiągnięcie wysokiej jakości zdjęć, przy ekologicznym procesie obróbki.

Umocnił się także rodzinny charakter firmy – od ponad dziesięciu lat, bracia Adam i Radosław pełnią kluczowe funkcje w działalności foto|video|mark i podobnie, jak ich ojciec i dziadek, poszerzają ofertę firmy o nowatorskie usługi i rozwiązania. W roku 2014 Adam Tymiński, zdobywszy kwalifikacje oraz licencję operatora bezzałogowego wielowirnikowca w Urzędzie Lotnictwa Cywilnego, utworzył nową sekcję firmy, specjalizującą się w aerofotografii. Kilka lat później, w roku 2017, Radosław i Adam Tymińscy powołali do życia markę fvm|media, pod którą FVM obsługuje podmioty profesjonalne w realizacji materiałów multimedialnych.

Nadszedł rok 2020, a wraz z nim weszliśmy w 50. rok naszej działalności. Mamy w związku z tym faktem wiele ciekawych projektów, które będziemy wdrażać w nadchodzących miesiącach. Nadal specjalizujemy się w wielu dziedzinach fotografii – sesjach w studio, reportażu, reprodukcjach

Całą powyższą historię zawdzięczamy jednak przede wszystkim Wam, drodzy przyjaciele i klienci. Bez Was, cały ten rozwój nie miałby sensu – to Wy jesteście naszym motorem napędowym. Dzięki!

foto|video|mark – Fotograf Starogard Gdański

Podmiot uzyskał subwencję finansową z tytułu Tarczy 2.0 – podmiotem udzielającym wsparcia był PFR.

bg camera1 - foto|video|mark - Fotograf Starogard Gdański
s2 camera - foto|video|mark - Fotograf Starogard Gdański
bg camera2 - foto|video|mark - Fotograf Starogard Gdański
bg camera3 - foto|video|mark - Fotograf Starogard Gdański